Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tachlovická hrouda


plakat.jpgPrvní ročník Tachlovické hroudy máme za sebou a díky velké podpoře návštěvníků máme chuť i nápady pro její pokračování.

Téměř půlroční přípravy vyvrcholily v sobotu 8. září na poli za budovou místní školy. Již od pátku se to na poli hemžilo členy klubu Veterán traktor Tachlovice, přáteli a v neposlední řadě členy spolku Topas. Ti všichni dělali až se z nich doslova kouřilo. Každý měl své role rozdělené, takže zatímco „veteránisté“ pilovali program, sváželi stroje, kontrolovali trať, značili příjezdové trasy a parkoviště, spolek Topas se kompletně postaral o zázemí a občerstvení. Navezl stoly, postavil stany, vyzdobil posezení a hlavně obalil více jak 200 řízků, napíchal stejný počet pikantních masových špízů a navařil kotel guláše Rada dalších spřízněných duší se postarala o vše co bylo třeba, jako například rozvod elektřiny, zprovoznění zvukové aparatury, příprava tomboly, zapojení píp, stavba vjezdové brány a mnoho dalších maličkostí, bez nichž by to celé nemohlo vypuknout.  I když se dělalo až do úplné tmy, zbyla večer i chvilka na posezení při prvním naraženém soudku, kdy si pořadatelé naposledy dodali odvahy do nadcházejícího dne.

Navzdory tomu, že oficiálně program začínal v sobotu od deseti hodin, začalo to na poli hučet již od půl šesté.  V tu dobu přijížděli provozovatelé drobných stánků s medem, klobáskami, sýrem , koláčky nebo korálky a upomínkovými předměty, hlavně ale první účastnící se svými stroji.  I když přehlídka nebyla závodní, nikdo si nechtěl uloupnout ostudu a tak svůj traktor alespoň na chvilku zahřál, aby se dostal do té správné provozní teploty. Účastníci se registrovali u vyzdobeného valníku, který sloužil nejen jako přejímací kancelář, ale také jako moderátorský bod, informační centrum a výstavka tomboly. Od devíti hodin se začali scházet návštěvníci. Zpočátku jich nebylo moc a nervozita mezi pořadateli začala narůstat. Tolik práce a nervů a nakonec nebude zájem ? Černé myšlenky se krátce po desáté rozplynuly stejně jako zpočátku zatažená obloha. Společně s posledním letními  slunečními paprsky se na tachlovické pole s téměř čtyřmi desítkami traktorů a další dvacítkou ostatních strojů napřely zraky odhadem 700 návštěvníků. Vzhledem k velké ploše, která byla akci určena, se nikde  netvořily fronty nebo nepříjemné davy a tak milovníci starých traktorů mohli v klidu procházet od jednoho stroje k druhému, pečlivě si je prohlížet, probírat s majiteli zajímavosti a technická data nebo se se svými ratolestmi přesouvout k herním atrakcím, poníkům nebo stánkům s domácími dobrotami a občerstvením.

Oficiální zahájení akce neproběhlo přesně, ale mělo zhruba  3/4hodinové zpoždění. To bylo vyvoláno poruchou jednoho z nejočekávanějších strojů, starého kombajnu SK4, o němž se do poslední chvíle nevědělo, zda-li opravdu dorazí. Přestože byl v pátek, tzv. na špalkách, v sobotu se na přehlídku z Kuchaře statečně vydal. Cestou ale nastala komplikace, kterou se naštěstí podařilo vyřešit. A tak kolem půl jedenácté dorazil i tento monstrózní kolos a mohlo se začít.
Přehlídku zahájilo koňské dvouspřeží. Za zvuku písně Ach synku, synku, vedla koně paní Červená z Dobřichovic. Pluh tlačil Marek Žák. Oba stylově oblečení vnesli do začátku tu správnou atmosféru. Živé koně hned nato vystřídaly motory. Traktory o síle 12 koní reprezentovaly modely Svoboda 12 a Deutz 12, následován silnějším Zetorem 15. Zahraniční výrobu malých traktorů reprezentovaly značky Güldner, Porsche, IFA a Oliver.  A pak už pole převzaly do své vlády české Zetory. Zetory 25, 30, 3511, 50 Super, ty všichni za zvuku budovatelských písní ukazovaly pro dobu 50tých let typické rozorávání mezí. Velké traktory repretentovala vesměs také značka Zetor., Zetor 6911, 7745, 8011, 8245, 16145. Závěr jejich jízdy zakončila Škoda 180 Liaz.
Krátká přestávka byla vyplněna losováním tomboly. Ceny do tomboly byly věnovány z tachlovických zahrádek, špajzů, sklepů a kurníků. Na šťastné výherce čekaly například: plato vajec, bábovka, vánočka, koláč, bramborové knedlíky, pytel brambor, dřevěné brikety, svazek cibule, dýně, láhev slivovice, rum, semínka kytiček. Nechyběla ani živá zvířata v podobě párku komburských skřivanů a dvou kohoutů. Jeden z nich doplněný o láhev červeného vína, se stal jasnou hlavní cenou.   

Po obědě započala druhá část věnovaná sečení. Tak jako živé koně zahájili orbu, sekat začali dva sekáči, pan Žák a pan Kváča. Každý svou kosou zvládli jeden řádek za pomoci sličných asistentek v krojích. Ty posekané klasy stáčely do povřísel a následně snopů. Ze snopů stavěly panáky. Vedle tradičního kroje, který byl inspirován původním krojem z místního statku, měly ženy i srpy a původní dřevěné kolíky, které jim sběr a vázání snopů usnadňovaly. Panáky následně odvezl traktor s valníkem k mlátičce, která patřila k opravdovým unikátům tachlovické přehlídky. Byla vyrobena kolem roku 1912 strojní dílnou Pozemkové banky . Funkční dřevěná mlátička si s klasy poradila a tak diváci mohli vidět jednoho z prvních předchůdců současných kombajnů. Kombajnovou přehlídku zahájil stroj SK4, který vjel na pole s posledními zbytky klasů jako první. Po něm vyjel modernější model E512, jehož sklizeň působivě doprovodila úvodní píseň ze seriálu Plechová kavalérie. Slunce nad hlavou, úderná skladba a fungující stroj navodil náladu na poli v době vrcholících žní. Atmosféru dokonale doladily ukázky poruchy na stroji, kdy ke kombajnu dojela pojízdná dílna a sypání obilí na korbu vozu Tatra 111, která se s dobovými transparenty přistavila k výsypce. Vrcholem ukázky sekání byla hraná scénka, kdy družstevníky na poli navštívil sám ředitel Státního statku Jeneč, kterého i se svou sekretářkou dovezl vůz Volha, naváděný vedoucím brigády v „gazíku“. Společně na konci líchy oslavili konec žní kalíškem šampaňského. Po odjezdu pana ředitele vjel na pole traktor s balíkovačem a bylo sklizeno.

Závěr přehlídky patřil ženám. Trojice krojovaných tachlovických žen  usedla za traktory Deutz, Porsche a Zetor a dokončila, co pánové dopoledne začaly. Krásná tečka v podání krásných žen na krásných strojích zakončila zajímavý den v Tachlovicích. Na úplný závěr tyto ženy ještě předaly pamětní list a obilný věnec panu Ing. Zbyňkovi Michálkovi s poděkováním, za bezplatné poskytnutí jím obdělávaných polí na konání akce. Pan Michálek s díky přijal a popřál pořadatelům mnoho elánu do dalšího ročníku, na kterém opět přislíbil spoluúčast. A to už byl opravdu závěr. Účastnící si odnášeli upomínkové předměty, které mimo jiné poskytl svazek Karlštejnsko, o.s., návštěvníci hezké zážitky a pořadatelé ? Ti si vedle intenzivního pocitu únavy odnášejí hlavně hřejivé uspokojení nad dobře vymyšlenou a zorganizovanou akcí.

Podrobný program  zde

VIDEOREPORTÁŽ Z AKCE

 

Náhledy fotografií ze složky Tachlovická hrouda 1/1